چاپ        ارسال به دوست

ولادت حضرت زینب کبری (س)

روز پرستار گرامی باد

ولادت با سعادت مظهر عفت و تقوا قهرمان کربلا حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)

و روز پرستار و بهورز مبارک باد.

ولادت با سعادت مظهر عفت و تقوا قهرمان کربلا حضرت زینب کبری (س) را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا له الفدا) ، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تمامی ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت تبریک عرض می نماییم. روز پرستار و بهورز بر منادیان سلامتی و تندرستی مبارک باد.

بی تردید یکى از مهم‏ترین عوامل تربیت و پرورش فضیلت‏هاى اخلاقى و نیز تثبیت و انتقال ارزش‏هاى فرهنگى و اعتقادى، استفاده از الگوهاى مناسب است؛ چرا که الگو و سرمشق به لحاظ برخوردارى از ویژگی‏هاى خاصى مىیتواند به روند حفظ و انتقال فضایل و آموزه‏ هاى تربیتى سرعت ‏بخشیده و به تعمیق و ماندگار شدن آن‏ها کمک نماید.

در مجموعه تعالیم اسلام، به ویژه در تعالیم مربوط به مسائل تعلیم و تربیت، نه تنها توصیه و تاکید بر استفاده از شیوه الگویى شده بلکه علاوه بر تبیین مشخصات و ویژگى‏هاى یک الگوى مناسب در موارد ضرورى مصداق نیز ذکر شده است. علاوه بر این، گاهى راه‏هاى بهره‏ بردارى از الگوها نیز مورد اشاره قرار گرفته؛ از جمله در یک مورد ضمن تشریح جریانات مربوط به جنگ احزاب در قرآن کریم، از شخص پیامبر اکرم ‏صلى الله علیه وآله به عنوان”اسوه حسنه‏” یاد مى‏ شود. «لقد کان لکم فى رسول الله اسوه حسنه‏» (احزاب،۲۱)

به درستى که زندگى و عملکرد رسول خدا صلى الله علیه وآله براى شما اسوه و سرمشق نیکویى است، با توجه به مفهوم واژه اسوه، منظور آیه این خواهد بود که اگر مىیخواهید در مسیر صراط مستقیم قرار گیرید، به رسول خدا صلى الله علیه وآله اقتدا کنید و از رفتار و کردار او پیروى و تبعیت کنید. البته، قرآن بلافاصله این هشدار را نیز مطرح مىیسازد که تنها کسانى مى‏توانند پیامبر اکرم ‏صلى الله علیه وآله را الگو و سرمشق خود قرار دهند که به خدا و روز رستاخیز اعتقاد داشته باشند و هرگز در لحظات زندگى خویش از یاد خدا غافل نگردند.

در این راستا، توجه به حفظ سلامت جسمی و فکرى و اعتقادى بانوان از اهمیت و ضرورت بیشترى برخوردار است؛ چرا که همواره در طول تاریخ خطرناک‏ترین نقشه‏ هاى دشمنان از طریق نفوذ و ایجاد تغییر در نوع تفکر و بینش این قشر از جامعه عملى شده است.

به علاوه، حفظ سلامت ‏بینش و دیدگاه‏هاى ارزشى بانوان هر جامعه‏ اى به لحاظ نقش بسیار مهمى که در تربیت نسل جدید دارد، تضمین ‏کننده سلامت فکرى و فرهنگى سایر اقشار نیز محسوب میشود.

یکى از چهره‏ هاى برجسته جهان اسلام،که به دلیل برخوردارى از ویژگی هاى منحصر به فرد در تمام زمینه‏ ها می‏تواندبه عنوان یک الگوی به تمام معنى در همه اعصار مطرح شود، حضرت زینب‏ کبری علیها السلام است.

بى شک همه کمالات آن حضرت در کل، علاوه بر بیان ابعاد مختلف شخصیت‏ بینظیر این بانوى بزرگوار، به درجه بالاى عرفان و خداشناسى او دلالت دارد. اگر مرتبه توحیدش قریب به مرتبه توحید حضرات معصومان نبود، هرگز نمی توانست‏ سکاندار طوفان کربلا باشد.

همان‏گونه که این بانوى گران‏قدر در یکى از حساس‏ترین برهه‏ هاى تاریخ اسلام، از طریق تدبیر و فداکارى و شهامت ‏خطرى را که متوجه کیان اسلام بود، برطرف نمود امروز نیز بانوان جامعه اسلامى می توانند از طریق اقتدا به سیره و عملکرد و فضایل شیرزن کربلا حضرت زینب کبرى‏ علیها السلام همه دسیسه‏ هاى ناجوانمردانه استکبار جهانى را در استیلا بر افکار بانوان مسلمان  خنثى نمایند.


١٠:٠٤ - 1396/11/03    /    شماره : ١١٠    /    تعداد نمایش : ٣٥٢